W dniu 23 lipca 2020r. odbyło się posiedzenie Rady Miejskiej SLD w Radomiu. Obradom przewodniczył Waldemar Kaczmarski - Przewodniczący Rady Miejskiej Sojuszu Lewicy Demokratycznej w Radomiu.
W posiedzeniu Rady Miejskiej uczestniczyli także: Wiceprzewodniczący Rady Mazowieckiej SLD, członek RM SLD w Radomiu - Leszek Rejmer oraz członkowie Komisji Rewizyjnej na czele z Przewodniczącym Mirosławem Ciurą oraz Skarbnikiem Anną Ambroziewicz.
Tematami posiedzenia RM SLD w Radomiu było:
a/ omówienie przebiegu i wyników wyborów Prezydenta RP w 2020r.;
W tym pkt. obrad zabrali głos Przewodniczący Rady Miejskiej SLD w Radomiu Waldemar Kaczmarski oraz Bogdan Barszczyński - Szef
sztabu wyborczego Roberta Biedronia:
Obaj podziękowali wszystkim osobom, które zagłosowały w Wyborach na naszego kandydata Roberta Biedronia, a ta kże podziękowali wszystkim , którzy zaangażowali się w prace na rzecz wyborów, w tym członnkom sztabu wyborczego Roberta Biedronia w Radomiu, a także wszystkim którzy pracowali w komisjach wyborczych w czasie I i II tury. .Chociaz wynik głosowania był poniżej naszych oczekiwan, to jednak szczególne podziękowania należą się tym wszystkim obywatelom, nie tylko o lewicowych poglądach, ale wszystkim tym, którzy do wyborów poszli, a szczególnie tym , którzy zagłosowali na Roberta Biedronioa. Jednocześnie podkreślili, że należy przeprowadzić na Lewicy szczegółową analizę jakie były przyczyny takich wyników i porażki naszego kandydata.
b/ przedłożono informację z wideokonferncji z Przewodniczącym RK SLD - Włodzimierzem Czarzastym.
W tym pkt. obrad głos zabrał Marek Ratuszyński - Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej SLD w Radomiu, który był uczestnikiem wideokonferncji:
Wystąpienie Włodzimierza Czrzastego zostało podzielone na trzy bloki tematyczna. W pierwszym bloku omówił przebieg kampanii wyborczej na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Ppodkreslił, że kandytarura Roberta Biedronia była efektem wspólnych uzgodnień trzech partii. Mimo spadku poparcia w trakcie długiej kampanii nasz kandydat "walczył" do końca. Przewodnioczący SLD podziękował Robertowi Biedroniowi za zaangażowanie oraz podziękował wszystkim członkom partii i wszystkim osobom, które zaangażowały się w kampanię wyborczą na rzecz Roberta Biedronia oraz wszystkim, którzy zdecydowali się na pracę w komisjach wyborczych. W drugim bloku poruszył sprawę Statutu i łączenia partii. Statut nie został zatwierdzony przez Sąd ze względu na trzy pisma, jakie wpłynęły do Sądu. Pisma były jednakowej treści i zostały skierowane przez osoby, które nie miały interesu prawnego. Jednak złożona została do Sądu apelacja i dalsze kroki, związane z łączeniem partii, podjęte zostaną po zatwierdzeniu statutu.W trzecim bloku tematycznym poruszy ł sprawy finansowe i plany do końca 2020 roku. Poinformował o przyjęciu sprawozdania przez PKW, co spowodowało zasilenie konta SLD oraz jakie subwencje jeszcze wpłyną w b.r. Planowane są remonty 320 siedzib lokalnych organizacji SLD, w tym m.in. siedziby w Radomiu oraz planowany jest zakup siedziby dla organizacji SLD w Katowicach. Remonty będą przeprowadzone do końca 2020 roku. Planowane jest w skali każdego roku przeznaczenie określonych funduszy na kampanię wyborczą, a tym samym będą dofinansowani kandydaci w wyborach parlamentarnych i samorządowych. Zaznaczył także, że są zaplanowane spotkania na terenie poszczególnych województw.
c/ przedłożono informaję nt. prac remontowych siedzibiy RM SLD w Radomiu;
W tym pkt. obrad harmonogram prac związanych z przeprowadzeniem remontu siedziby Rady Miejskiej SLD w Radomiu oraz kosztami z tym związanymi - przedstawił Waldemar Kaczmarski - Przewodniczący Rady Miejskiej SLD w Radomiu. Prace remontowe mają zakończyć się do końca bieżącego roku. Obecnie trwa proces wyłaniania firm remontowo-budowlanych, które będą te prace wykonywać.
d/ w sprawach różnych - przyjęto cztery Uchwały dotyczące:
I. Uchawła dotycząca podziękowań wszystkim osobom, ktróre brały udział w wyborach, członkom Sztabu Wyborczego Roberta Biedronia, człokom Komisji wyborczych, mężom zaufania i wszystkim pozostałym osobom, które uczestniczyły w przygowaniu do wyborów Prezydenta RP;
II. Uchwała dotycząca przyjęcia rezygnacji z członkowstwa w SLD, Zarządzie i RM SLD w Radomiu - Piotra Kotwicy;
III. Uchwała w sprawie powołania Komisji Historycznej przy RM SLD w Radomiui;
Przyczynkiem do powstania Komisji Historycznej przy RM SLD w Radomiu było zapytanie Andrzeja Lutego - członka Rady Miejskiej SLD w Radomiu do jednego z długoletnich działaczy Andrzeja Pawlikowskiego - także członka Rady Miejskiej SLD - Dlaczego jestem w SLD ? [odpowiedź jest na naszej stronie RM SLD w Radomiu] . Powyższe pytanie stało się motywem powstania Komisji Historycznej, której celem jest wydobycie cennych przeżyć i wspomnień, które powodują przekazanie pozytywnych doświadczeń z działaności spełecznej bez zamazywania historii. Celem działalności Komisji Historycznej winno być przekazanie młodemu pokoleniu pięknych przeżyć z działalności społecznej, a w przypadku starszego pokolenia, nawiązanie więźni z byłymi działaczami oraz tymi, którzy utożsamiają się z naszymi historycznymi działaniami w ruchu młodzieżowym i partii. Szacunek i uznanie dla osób, które odgruzowali WARSZAWĘ i inne miasta. Oni proszą o tablice pamięci "zapomniani, ale nie wyklęci". Komisję Historyczną czekają teraz wobory władz, które zajmą się organizowaniem jej prac.
IV. Uchwała dotycząca przyjęcia Stanowiska RM SLD w Radomiu w sprawie zamiaru podziału województwa mazowieckiego [ pełny tekst stanowiska przekazujemy w osobnym bloku tematycznym na stronie SLD w Radomiu]
na zakończenie obrad poruszono bieżące sprawy dotyczące najbliższych zadań jakie stać będą przed organizacją lewicową.
Na tym posiedzenie plenarne Rady Miejskiej SLD w Radomiu zakończono. Następne plenarne posiedzenie zaplanowano na koniec miesiąca sierpnia b.r.
Foto z obrad RM SLD (MK):