fbpx

Nowa Lewica

image_intro_alt

Sępólno Krajeńskie. Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne otwarte!

Centra opiekuńczo-mieszkalne to element programowy realizowany w ramach Funduszu Solidarnościowego, zapoczątkowany w 2019 r.  Jest to odpowiedź państwa na starzejące się społeczeństwo, niepełnosprawność i potrzebę rozbudowania usług społecznych.

W Sępólnie Krajeńskim dokonano Diagnozy potrzeb i potencjału wspólnoty samorządowej w zakresie usług społecznych dla miasta i gminy.  Diagnoza została przygotowana zgodnie z zasadami badań społecznych oraz wymogami przepisów prawa.

Ujawniła ona potrzeby społeczności lokalnej przede wszystkim w zakresie: – potrzeby opiekunów osób zależnych; wsparcia psychologicznego i psychiatrycznego mieszkańców; mobilności mieszkańców, ze szczególnym wyróżnieniem osób zagrożonych wykluczeniem społecznym; integracji i aktywizacji społecznej; zwiększenia dostępności do usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych; wsparcia osób doznających przemocy; opieki nad osobami niesamodzielnymi z uwagi na wiek, stan zdrowia, niepełnosprawność.

com sepolno3   com sepolno6

Jedną z możliwości zaspokojenia części wykazanych potrzeb było zbudowanie centrum opiekuńczo-mieszkalnego, a w związku z tym zwrócenie się o dofinansowanie z Ministerstwa Pracy, Rodziny i Pomocy Społecznej i oczywiście wyasygnowanie własnych środków, wytyczenie miejsca budowy, a potem zapewnienie funkcjonowania takiej placówki. Oznaczało to udział w programie „Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne” który stanowi formę ośrodka wsparcia, zgodnie z art. 51 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2024 r. poz. 1283). Program jest realizowany ze środków Funduszu Solidarnościowego, o którym mowa w ustawie z dnia 23 października 2018 r. o Funduszu Solidarnościowym (Dz. U. z 2024 r. poz. 1848).

Wg projektu rządowego takie placówki mogą otrzymać środki na zbudowanie/powstanie i dalej – wsparcie finansowe bieżącego funkcjonowania. Od początku zakłada się jednak odpłatność osób korzystających z usług Centrum.

W Sępólnie podjęto decyzję o budowie. – Nasze badania potwierdziły, że jest potrzeba utworzenia w Sępólnie Krajeńskim właśnie takiego miejsca – podkreśla burmistrz Waldemar Stupałkowski.  Dlatego wiosną 2024 r. rozpoczęto realizację projektu na Placu Przyjaźni, tuż obok Centrum Małego Dziecka i Rodziny. Ministerialna dotacja wyniosła 4.065.150 zł, a resztę, prawie pół miliona wysupłano z budżetu miasta.

comsep3   com sep2

Dyrektorka sępoleńskiego Centrum Usług Społecznych Izabela Fröhlke informuje, że centrum przeznaczone jest dla osób starszych, schorowanych, z niepełnosprawnościami, które mogą tam przebywać przez kilka godzin dziennie korzystając z zajęć i opieki albo zamieszkać stacjonarnie. Na przestrzeni 600 m2 zapewniono 9 pokoi z sanitariatami, w pełni wyposażoną kuchnię i około 15 miejsc w systemie dochodzącym. Powstały budynek wybudowano z użyciem nowych technologii, z ogrzewaniem podłogowym jako budynek niskoemisyjny, w systemie odzyskiwania ciepła. Placówka wyposażona jest w nowoczesne sprzęty do rekreacji, z relaksującym atrium i profesjonalną opieką.

Osoby, które mogą skorzystać z Centrum, to pełnoletni mieszkańcy gminy Sępólno Krajeńskie, posiadający orzeczenie o niepełnosprawności znacznego lub umiarkowanego stopnia.

Zainteresowanie korzystaniem z tej nowej placówki jest bardzo duże i być może zajdzie potrzeba rozbudowy. Póki co cieszono się otwarciem COM, podczas którego władzę rządową reprezentował I wicewojewoda kujawsko-pomorski Piotr Hemmerling, lider Nowej Lewicy w regionie, który w zakresie swojej odpowiedzialności urzędowej ma sprawy bliskie lewicy, a więc politykę społeczną i sprawy seniorów.

Przecinając wstęgę, obok posłanki Iwony Kozłowskiej (PO), oddając do użytku mieszkańców centrum w Sępólnie – Piotr Hemmerling powiedział m.in.: że – docenia wysiłek tych organizatorów życia lokalnych społeczności, którzy dostrzegają potrzeby najsłabszych, starszych i schorowanych oraz znajdują sposoby jak ich wspomagać, jak ulżyć rodzinom osób wymagających stałej opieki i decydują o przeznaczeniu społecznych funduszy na tak potrzebne cele.

Sępoleńskie Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne jest już piątym tego typu ośrodkiem w województwie kujawsko-pomorskim. Podobne funkcjonują w Wąpielsku w powiecie rypińskim, Gronowie w gminie Lubicz, w Pakości, Golubiu-Dobrzyniu.

Fot. Marcin Misiak/ naszemiasto.pl

Opr. nim, 13 maja 2025 r.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem